Na przestrzeni ostatnich lat technika instalacyjna bardzo się zmienia. Postęp techniczny i rozwój budownictwa wymusza zmiany w stosowanych systemach instalacyjnych do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Jednym z takich rozwiązań  instalacyjnych sa maty kapilarne, którę w ostatnim czasie zyskują coraz wiekszy udział w rynku instalacyjnym.

MATY KAPILARNE TO NIE PEX!

1qwsd

Maty kapilarne  są nowoczesnym systemem grzewczym oraz chłodzącym, w pełni funkcjonalnym i wydajnym, który daje pełną swobodę i komfort użytkowania

Maty kapilarne nadają się dla wszystkich pomieszczeń w nowoczesnym jak i starym budownictwie, gdzie wymagana jest szybka regulacja temperatury, małe zapotrzebowanie powierzchni do instalacji urządzeń grzewczych, a głównym celem jest obniżenie kosztów podczas użytkowania.

Ogrzewanie lub chłodzenie odczuwa się natychmiastowo, na zasadzie równomiernego promieniowania. Im większa powierzchnia wymiany ciepła tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania.

Q0

Czynnikiem grzewczym jest woda o temperaturze 25-30°C.
Czynnikiem chłodzącym jest woda o temperaturze 16-18°C.

Maty zbudowane się z cienkich rurek z polipropylenu, są lekkie i płaskie, więc można montować je właściwie na dowolnej powierzchni, podłodze, ścianie, a nawet suficie.

Maty kapilarne BEKA są całkowicie odporny na korozję, zapowietrzenie oraz zapchanie systemu.

Maty wykonane napełnione wodą grzewczą lub chłodząca są lekkie (ok. 0,3 l/m2), przez co mogą być zamontowane w podłodze, w suficie lub w ścianach.

od

Maty można montować pod wylewką cementową, płytą karton-gips, pod kasetonami lub pod płytą żelbetonową.

Można stosować wszystkie rodzaje tynków (gipsowe, wapienne, cementowe, gliniane).

 

242

Wystarczy pokryć je kilkucentymetrową warstwą wylewki cementowej bądź gładzi gipsowej.
Dzięki tak cienkiej warstwie oddzielającej je od otoczenia, błyskawicznie ogrzewają bądź wychładzają pomieszczenia.

 

131

 

Ogrzewanie płaszczyznowe zimą ogrzewa, latem chłodzi. Klimatyzatory jedynie chłodzą pomieszczenia.
Przy klimatyzacji powstają przeciągi, duże różnice temperatur.
Cicha praca – woda w matach przepływa bezszelestnie. Urządzenia klimatyzacji zawierającą głośno pracujące elementy – tak zwane jednostki zewnętrzne.

Ekologiczność – możliwość współpracy z np. pompy ciepła, kolektory słoneczne). Klimatyzatory do swojej pracy pobierają wyłącznie energie elektryczną.
Swoboda aranżacji wnętrz, estetyka – niewidoczna instalacja pozwala na swobodną aranżacje wnętrz.
Klimatyzatory zajmują dużo miejsca, najczęściej stosowane jedynie w pomieszczeniach z balkonem lub tarasem.
Higieniczność – ogrzewanie płaszczyznowe jest przyjazne dla alergików. Nie występuje tu nadmuch, cyrkulacja powietrza, unoszenie się kurzu, roztoczy alergenów.

Klimatyzatory należy regularnie konserwować oraz wymieniać filtry przed kurzem, pleśnią, wilgocią.