Ogrzewanie podłogowe – idealne dla alergików.

 Decydując o rodzaju ogrzewania, właściciele domów czy mieszkań biorą zazwyczaj pod uwagę koszty związane z instalacją i z późniejszą eksploatacją urządzeń, komfort mieszkalny czy wygodę związaną z obsługą całej instalacji, a także wygląd zewnętrzny, wpływający na estetykę i design pomieszczeń mieszkalnych. To wszystko jednak ma mniejsze znaczenie w przypadku bardziej wrażliwych mieszkańców czy domowników. Mowa o alergikach, dla których wybór ogrzewania ma fundamentalne znaczenie dla ich odpowiedniego samopoczucia i zdrowia.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż tradycyjne grzejniki dla alergików?

To, co wpływa na lepsze poczucie alergików w pomieszczeniach z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym, to sposób, w jaki przekazywane jest ciepło. W przypadku bowiem tradycyjnych kaloryferów odbywa się to przede wszystkim na drodze tak zwanego unoszenia powietrza, czyli konwekcji. Natomiast ruch ogrzanego powietrza w dużym stopniu przyczynia się właśnie do większego wzbijania się kurzu z podłogi, co szkodzi i utrudnia funkcjonowanie alergików szczególnie podczas snu. Choćby z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem jest więc system ogrzewania oddający ciepło przez tak zwane promieniowanie, czyli właśnie ogrzewanie podłogowe.

Ważna temperatura grzewcza.

Co jest również niekorzystne dla alergików, to zbyt przesuszone powietrze, a także tak zwane procesy suchej destylacji pyłów organicznych, do których dochodzi przy wyższych temperaturach powierzchni grzewczej, powyżej 60°C. Efektem tych procesów jest wydzielanie się amoniaku, który drażni błony śluzowe nosa i powodując nieprzyjemne odczucie suchości w ustach, szczególnie drażniące i męczące osoby ze skłonnościami do alergii. Rozprzestrzenianie się ciepła od dołu do góry, pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń nawet o dwa stopnie. To dlatego korzystniejszy będzie tutaj system ogrzewania, który w pierwszej kolejności dba o odpowiedni komfort cieplny naszych stóp, a dopiero później rozprowadza ciepło na wysokości głowy. Stopy są bowiem najbardziej wrażliwym na odczucie zimna punktem naszego ciała, jeśli więc to o nie zadbamy w pierwszej kolejności, to nawet przy niższej temperaturze zapewnimy sobie właściwy komfort mieszkalny. Przy kaloryferach obniżenie temperatury grzewczej nie jest możliwe, zwłaszcza w bardzo mroźne dni czy noce bądź po długiej nieobecności w domu, kiedy to zazwyczaj odkręcamy temperaturę w grzejnikach maksymalnie chcąc uzyskać jak najszybciej właściwy komfort cieplny. W efekcie nie tylko odbija się to niekorzystnie na naszym portfelu, ale przede wszystkim prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Również brak równomiernego rozłożenia temperatur może powodować nasilenie się między innymi astmy alergicznej. Zbyt duże skoki temperatur, jak i nagłe wyziębienie pomieszczeń jest bowiem często powodem nagłych duszności i uporczywego kaszlu. Takie skoki temperatur są natomiast bardzo charakterystyczne dla ogrzewania właśnie za pomocą kaloryferów.

Dom wolny od kurzu i roztoczy

Przy zastosowaniu samego systemu grzejnikowego częstym rozwiązaniem problemu uporczywie zimnych podłóg było kładzenie wykładzin czy dywanów, które jak wiadomo są idealnym miejscem zagnieżdżania się kurzu i roztoczy. Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala w pełni wyeliminować z domu wykładziny, dzięki czemu również dbanie o ich czystość i sterylność jest znacznie prostsza i łatwiejsza. Dodatkowo należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe również chroni zewnętrzną warstwę podłogi przed nadmiernym zawilgoceniem. Na podstawie testów i badań, wykazano, że wilgotność w warstwie wykończeniowej podłogi jest aż o 45% mniejsza, niż przy stosowaniu samych kaloryferów. W takich też warunkach roztocza nie mają szans na rozwój i przetrwanie.