Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?.

Wysoki komfort mieszkalny jest do tego stopnia priorytetem dla większości inwestorów budowlanych i właścicieli domów zarówno nowszej, jak i starszej generacji, iż coraz częściej decydują się oni na montaż ogrzewania podłogowego, które według ekspertów budowlanych jest obecnie najlepszym nośnikiem ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych czy użytkowych.

Różnice bowiem między ogrzewaniem tradycyjnym -grzejnikowym, a podłogowym ogrzewaniem odbijają się nie tylko na naszym komforcie mieszkalnym, ale również na zdrowiu i miesięcznych rachunkach za jego eksploatację.

Wykorzystując bowiem całą powierzchnię podłogi do ogrzania, zapewniamy sobie w pomieszczeniu równomierny rozkład temperatur, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych.

wewr

Co zyskujemy montując ogrzewanie podłogowe?

  • Komfort cieplny – szukanie kapci bosymi stopami po okrutnie zimnej podłodze z samego rana czy uczucie marznących stóp po powrocie do domu z pracy czy z zakupów w zimowy wieczór i niekończące się oczekiwanie, aż grzejniki spełnią swe zadanie i wreszcie wypełnią nasz dom ciepłem, to sytuacje, które przy stosowaniu tradycyjnych grzejników, nie są rzadkością i z pewnością skutecznie obniżają nasz komfort mieszkalny. Można tego jednak uniknąć, jeśli zdecydujemy się właśnie na ogrzewanie podłogowe. Utrzymanie bowiem wymaganej temperatury powierzchni podłogowej, zwłaszcza przy posadzce czy panelach jest gwarancją komfortu cieplnego na bardzo wysokim poziomie. Za wszystko odpowiedzialne są nasze stopy, które dość szybko reagują na uczucie zimna. Ogrzewanie podłogowe jest tutaj jak dobre buty na zimę, jeśli bowiem stopom jest ciepło, to chłód na wysokości głowy jest już mniej odczuwalny. W przypadku grzejników odczuwać będziemy więc znaczny dyskomfort, ponieważ wpierw ciepło rozprzestrzeniać się będzie na wysokości głowy, a dopiero w fazie końcowej dojdzie do stóp. Ogrzewanie podłogowe wyeliminuje potrzebę zakładanie wełnianych skarpet czy oczekiwania pod kocem aż temperatura w pomieszczeniu uzyska odpowiednią wartość. Takie ogrzewanie jest także wprost idealna przy małych dzieciach, dla których podłoga, jest zawsze najlepszym i najczęściej wybieranym miejscem do zabaw, siedzenia, raczkowania czy chodzenia.

  • Energooszczędność – montowanie systemu grzewczego w podłodze jest również sposobem na obniżanie wydatków za ogrzewanie pomieszczeń. Po pierwsze system ten jest kompatybilny z energooszczędnymi pompami ciepła czy wysoko sprawnymi kotłami kondensacyjnymi, które wykorzystują inne rodzaje ciepła, jak np. ciepło utajone, dzięki czemu nawet w bardzo mroźne dni czy noce zapewnimy sobie pożądane i przyjemne ciepło przy bardzo niskich rachunkach. Ze względu na fakt, że na temperaturę odczuwalną w pomieszczeniach składa się 50% temperatury w powietrzu i 50% temperatury w podłodze, a także, ze względu na promieniowanie ciepłej podłogi i zwiększenie przez to komfortu cieplnego, przy ogrzewaniu podłogowym wysokość temperatury pokojowej można obniżyć nawet o dwa stopnie Celsjusza, co przekłada się na jeszcze niższe rachunki końcowe.

  • Idealne rozwiązanie dla alergików – system ogrzewania podłogowego odznacza się mniejszą cyrkulacją powietrza, co eliminuje niemal do zera przenoszenie się i zaleganie kurzu. Przy stosowaniu ogrzewania podłogowego również powietrze w pomieszczeniach utrzymuje się na bardziej stabilnym poziomie, nie jest więc ani zbyt wilgotne, ani zbyt przesuszone. Dzieje się tak, gdyż dysonans między temperaturą powietrza a powierzchnią grzejną, nie jest tak ogromny, jak przy zastosowaniu ogrzewania ściennego czy sufitowego.

  • Nie tylko do domu – wbrew pozorom nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych sprawdza się system ogrzewania podłogowego. Coraz częściej system ten montowany jest w kościołach, halach sportowych czy obiektach użytkowych, a także na otwartych przestrzeniach, gdzie na przykład jego zastosowanie jest idealnym rozwiązaniem dla zamarzających powierzchni w czasie zimy.

  • Niezawodność – przy dobrze wykonanym ogrzewaniu podłogowym, system ten odznacza się bardzo dobrą jakością i niezawodnością. Przyjemnym ciepłem i bezawaryjnością tego systemu możemy więc cieszyć się nawet przez 50 kolejnych lat, co z pewnością przekonuje do wyboru właśnie takiego rozwiązania.

  • Estetyka – brak kaloryferów to również więcej powierzchni mieszkalnej, brak osiadającego na urządzeniach grzewczych kurzu i ciekawszy design pomieszczeń.